top of page
  • Zdjęcie autoraSustainable Energy Solutions

Jak przygotować się do instalacji fotowoltaicznej na etapie planowania nowego domu?


Myśląc o instalacji fotowoltaicznej już na etapie planowania nowego domu dajemy sobie szansę na osiągnięcie kilku korzyści. Wśród głównych są przede wszystkim:

  • Optymalizacja efektywności mikroinstalacji,

  • Przyśpieszenie montażu, a nawet integracja prac z pozostałymi czynnościami budowlanymi,

  • Zmniejszenie kosztów inwestycji,

  • Maksymalizacja estetyki.


Lokalizacja

Podstawę dobrze pracującej instalacji fotowoltaicznej stanowi jej umiejscowienie. Ważne jest by działka na której planowana jest inwestycja posiadała dobre warunki nasłonecznienia. W tym miejscu istotne jest, by ekspozycja południowa nie była zacieniana przez inne budynki oraz drzewa. Ten element warto wziąć pod uwagę również przy zakładaniu ogrodu.

Konstrukcja dachu

Kluczowe znaczenie dla efektywności pracy instalacji ma również konstrukcja połaci dachowej. Optymalne parametry wydajności osiągamy przy orientacji południowej oraz pochyleniu połaci w przedziale od 30° do 40°. Odpowiednio dobrana instalacji wymaga również wystarczającej powierzchni, na której będą mogły znaleźć się moduły fotowoltaiczne. Korzystne są dachy o prostej budowie. Im bardziej skomplikowana konstrukcja dachu tym mniej użytecznej powierzchni pozostaje na generator fotowoltaiczny. Powierzchnia ta jest dodatkowo ograniczona przez obszary wykluczone ze względu na występujące zacienienia pochodzące od lukarn lub jaskółek. Montaż modułów fotowoltaicznych w tych obszarach może być nieuzasadniony ekonomicznie.

Moc Instalacji

Dobór mocy, a tym samy oszacowanie wymaganej powierzchni dla generatora to kolejny bardzo istotny element. Parametr ten wynika bezpośrednio z zapotrzebowania na energię elektryczną w planowanym domu. Na tym etapie warto wziąć pod uwagę to czy w budynku planowana jest instalacja klimatyzacji, która pozwoli na utrzymanie komfortowych warunków w lecie. Ponadto warto zastanowić się nad efektywnym ogrzewaniem z wykorzystaniem pompy ciepła, która gwarantuje całkowitą eliminację szkodliwych emisji.

Trasy kablowe oraz lokalizacja falownika

Zaplanowanie przebiegu tras kablowych przed etapem wykończenia wnętrza budynku to bezkonkurencyjna szansa na osiągnięcie najwyższego poziomu estetyki wykonania. Warto zaplanować trasę kablową sprowadzającą energię z dachu do pomieszczenia, w którym znajdować będzie się falownik. Należy przewidzieć oddzielną trasę dla okablowania DC oraz dla instalacji uziemiającej. Trasy te najczęściej prowadzone są w przeznaczonych do tego celu rurach osłonowych, które na etapie budowy można zakryć. Warto również uwzględnić możliwość wyprowadzenia przewodów na dach za pomocą odpowiedniego przejścia solarnego montowanego na poszyciu.

Miejsce, w którym planowana jest instalacja falownika powinno znajdować się możliwie blisko głównej rozdzielni budynku. W samej rozdzielni warto pozostawić miejsce na dodatkowe aparaty zabezpieczające falownik. Są to zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, nadprądowe oraz różnicowoprądowe. Dodatkowo można przygotować dostęp do złącza kontrolno-pomiarowego uziemienia. Powinno się charakteryzować rezystancją poniżej 10 Ohm i niewielką odległością od planowanej lokalizacji falownika.

Obok miejsca przeznaczonego na falownik należy pozostawić miejsce na rozdzielnicę z zabezpieczeniami dla obwodów prądu stałego. Podobne miejsce należy przygotować w możliwie bliskiej odległości od modułów, np. obok przejścia solarnego.

Rodzaj poszycia


Na koszty mikroinstalacji oraz szybkość montażu wpływa także rodzaj poszycia dachowego. Przykładowo dla pokrycia dachówką ceramiczną rozważyć można montaż odpowiednich uchwytów już na etapie jej układania. Przyśpieszy to całą inwestycję, a dodatkowo pozwoli uniknąć konieczności demontażu dachówek w późniejszym terminie. Stosując z kolei poszycie blachą w rąbek minimalizujemy ingerencję w dach, tym samym przyśpieszając prace i obniżając koszty.

Podsumowanie


Zaplanowanie inwestycji we własne źródło energii już na etapie projektowania nowego domu to krok w przyszłość, który daje nam gwarancję na osiągnięcie najlepszych rezultatów z pracy instalacji fotowoltaicznej.

W osiągnięciu tego celu chętnie pomoże zespół naszych inżynierów, którzy korzystając ze zdobytego doświadczenia z przyjemnością przedstawią rekomendację dostosowaną do indywidualnych potrzeb nie tylko w obszarze instalacji fotowoltaicznej, ale również w zakresie technologii efektywnie obniżających koszty utrzymania budynku.


81 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page